Kategorie

Płatności

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Tylko dla klientów
          z zagranicy

Dezerter ‎– Decydujące Starcie

Dostępność:
szt.
Cena netto: 21,95 zł 27,00 zł

Dezerter ‎– Decydujące Starcie

 

Label: Mystic Production ‎– MYSTCD 228

Format: CD, Album, Digipack

Country: Poland

Released: 2013 / 2000

Genre: Rock

Style: Punk

 

 

Tracklist

 

 

1 Wschodni Front 3:12

2 Nikt Nie Mówił, Że Będzie Lekko 3:05

3 Koszmar 4:53

4 Okruchy Dla Biednych 4:18

5 W Czasie I Przestrzeni 3:47

6 Pojeby 1:50

7 Umieraj Powoli 3:56

8 Radykalna Impreza Taneczna 2:16

9 Herezja 3:50

10 Jesteś Potrzebny 4:19

11 Dzień Upiornych Duchów 3:19

12 Kapitalizm-Kanibalizm 3:35

13 Anarchista 5:00

 

 

Barcode and Other Identifiers

 

Barcode: 5907785018334

 

 

Stary Dezerter spotyka nowego Dezertera – czyli tradycyjne czady plus eksperyment z nowoczesnymi technologiami. Eksperyment bardzo udany! Dość długo musieliśmy czekać na kolejną płytę Dezertera, ale było warto.

 

Decydujące starcie, oprócz charakterystycznych dla tego zespołu czadów (na przykład Wschodni front, Nikt nie mówił, że będzie łatwo, Okruchy dla biednych, Pojeby) zawiera bardziej stonowane numery (na przykład Koszmar, W czasie i przestrzeni, Umieraj powoli), w których ważną – choć może nie pierwszoplanową – rolę odgrywają komputery generujące dziwne dźwięki i imitujące klawisze.

 

Te komputerowe dziwne brzmienia pojawiają się również w niektórych ostrych utworach – z reguły na wstępie (Wschodni front, Okruchy dla biednych). W Umieraj powoli dodatkowo na początku i w środku dołożono melodię zagraną na wiolonczeli.

 

Innym tradycyjnym instrumentem, pojawiającym się na tej płycie, jest saksofon. W lekko reggae’owym Koszmarze Dezerterzy za pomocą komputera posklejali kilka solówek saksofonowych w jedną. To jest właśnie jeden z tych „eksperymentalnych” kawałków. Końcówka Anarchisty to trochę jakby taniec plemienny, któremu atrakcji dodaje wykorzystanie aborygeńskiej rury digeridoo (najprawdopodobniej są to znowu sample).

 

W innych numerach zespół idzie dalej! W Herezji pojawiają się (przynajmniej tak to brzmi) nawet loopy z samplami kontrabasu, a także sample ze śpiewami mnichów buddyjskich. Te piosenki „doświadczalne” to z reguły nieco wolniejsze, ale mimo wszystko mocne numery. Matera w zwrotkach gra często rozłożone akordy, by w refrenach nieźle przyłoić (W czasie i przestrzeni, Herezja). Warto zwrócić uwagę na znakomity sposób nagrania bębnów.

 

Często są one wspierane przez różnego rodzaju naturalne i elektroniczne instrumenty perkusyjne (Herezja, Umieraj powoli, Anarchista). Do tego dochodzi urozmaicony sposób gry Krzysztofa Grabowskiego. Ktoś się zapyta: a jak teksty? Teksty jak zwykle – OK.

 

Krzysiek Grabowski ma umiejętność pisania w przekonujący sposób o codziennych – wydawałoby się – oczywistych sprawach. To jest trudna sztuka. A o czym, są te teksty? Uważny obserwator domyśli się, jeśli rozejrzy się dookoła siebie. Mniej uważny powinien z uwagą posłuchać Decydującego starcia.