Kategorie

Płatności

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Tylko dla klientów
          z zagranicy

Mamar Kassey ‎– Taboussize - Niger

Dostępność:
szt.
Cena netto: 40,65 zł 50,00 zł

Mamar Kassey ‎– Taboussize - Niger

 

Label: Innacor Records ‎– INNA 21316

Format: CD, Album

Country: France

Released: 13 Dec 2013

Genre: Folk, World Music

Style: African

 

 

 

Tracklist

 

 

1. Taboussize

2. Mali

3. La Famille

4. Kissey

5. Mansaarou

6. Kountche

7. Bowdi

8. Habde

9. Daneedjo

10. Karma

 

 

Płyta: M

Okładka: M

 

 

Barcode and Other Identifiers

Barcode: 3521383426890

 

 

Muzyka pochodzącej z Nigru grupy MAMAR KASSEY to wspaniałe połączenie tradycyjnych i nowoczesnych dźwięków. Wykonywane przez zespół utwory, ostre jak saharyjski wiatr miotający piaskiem w oczy, zabierają słuchaczy do granic Sahelu, gdzie poznajemy dawne osiadłe i koczownicze cywilizacje – niesamowicie rozwinięte kultury Fula, Songhai, Zarma czy Hausa.

 

Każda z tych tradycji charakteryzuje się niezliczoną ilością rytmów, tańców i instrumentów, które w wirtuozerskich dłoniach muzyków Mamar Kassey ujawniają swoje najskrytsze tajemnice.

 

Twórczość grupy emanuje szczerością, autentyzmem, pięknem i oryginalnością. Tradycyjne instrumentarium – flet, molo i komsa (2 i 3-strunowe lutnie), kalangu (gadający bęben), calabash uzupełniają instrumenty współczesne – gitara elektryczna i basowa.

 

Brzmienie zespołu dopełnia niesamowity, silny głos charyzmatycznego frontmana Yacouba Moumouni, będącego jednocześnie założycielem grupy. Mamar Kassey powstał w 1995 roku.

 

Historia Yacouba jako artysty zaczęła się, gdy po kłótni ze starszym bratem poprzedzonej śmiercią ojca opuścił pasterską wioskę, w której mieszkał i zdecydował się przenieść do stolicy Nigru.

 

Jako 10-latek odbył pieszą podróż do Niamey – blisko 200 km. Kilka lat później poznał tam wokalistkę Absatou Dante, będącą siostrą dyrektora Baletu Narodowego. To ona zdradziła mu tajniki muzycznych tradycji Nigru. Yacoub rozpoczął naukę gry na seyse – tradycyjnym flecie ludu Fulani, a po siedmiu latach stał się członkiem zespołu – najpierw Absatou, a potem Baletu Narodowego.

 

W 1990 roku został jednym z wokalistów orkiestry Takeda w nowo utworzonej akademii muzycznej działającej przy Centrum Promocji Muzyki w Niamey. Tam spotkał wielu doskonałych muzyków, a wybranych z nich później zaprosił do współtworzenia grupy Mamar Kassey.

 

Nazwa pochodzi od nazwiska wielkiego afrykańskiego bohatera, który w XV wieku zjednoczył wiele ludów i doprowadził do rozkwitu Królestwa Songhaj - największego afrykańskiego imperium, które rozciągało się od współczesnego Maroka aż do Beninu.

 

Zespół w krótkim czasie zdobył ogromną popularność w swoim kraju i stał się najbardziej znaczącym ambasadorem kultury muzycznej Nigru. Różnorodność brzmienia ich muzyki związana jest zarówno z kulturą, w której wychowali się muzycy, jak i z charakterystycznymi elementami tradycji krajów sąsiednich – słychać tu np. rytmy i harmonie typowe dla Juju z Nigerii, czy charakterystyczne zaśpiewy spotykane w Mali.

 

Ich debiutancka płyta Denke Denke spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a prestiżowy serwis Afropop Worldwide – uważany przez wielu za wyrocznię w sprawach związanych z muzyką afrykańską – zrecenzował ją jednym słowem: „Rewelacja!”.

 

Do 2009 roku Mamar Kassey z powodzeniem koncertował na całym świecie wzbudzając zachwyt zarówno słuchaczy jak i krytyków. Niestety po 14 latach drogi członków zespołu porozchodziły się i grupa przestała istnieć.

 

Teraz powraca jednak w nowym składzie pod wodzą Yacouba, który jest jeszcze lepszy niż poprzedni, co udowadnia najnowszy krążek zespołu zatytułowany Taboussize.